Історія закладу освіти

Музей історії закладу освіти

Заклад освіти  заснований у 1918 році.
Перший директор – М. К. Тесленко, репресований у 1937 р., посмертно реабілітований в 1956 р.

Музей Харківського ліцею №12 Харківської міської ради   має на меті залучення учнівської молоді до вивчення та збереження історико-культурної спадщини свого народу, формування освіченої творчої особистості та сприяння вихованню у неї патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу.

Основними завданнями шкільного музею є:

·         залучення молоді до пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької роботи;

·         формування в молоді соціально-громадського досвіду на прикладах історичного минулого України;

·         розширення  та поглиблення загальноосвітньої підготовки молоді засобами позакласної, позашкільної роботи;

·         надання допомоги педагогічному колективу навчального закладу у впровадженні активних форм роботи з молоддю;

·         вивчення, охорона та популяризація пам’яток історії, культури рідного краю;

·         проведення культурно-освітньої роботи серед молоді, інших верств населення.

Робота по створенню музею історії Харківського ліцею №12 почалася у 2001 році. Першою було створено залу Українознавства. З цього ж часу збираються матеріали для створення зали, присвяченої Великій Вітчизняній війні. Паралельно йде робота по систематизації та упорядкуванню матеріалу з історії самої гімназії. Тематико-експозиційний план шкільного залу Українознавства представлений п’ятьма експозиціями:

1.     «Наш край у давнину». «Княжа доба».

2.     « Козацький період».

3.     «Україна в подіях ХІХ початку ХХст».

4.     «Наш край у роки Великої Вітчизняної війни».

5.     « Незалежна Україна»

Експозиції музею побудовані відповідно до головних принципів – це основі наукової концепції та принципу предметності. Кожна з представлених експозицій являє собою взаємопов’язані і взаємопідпорядковані частини, які забезпечують її цілісність, пов’язаність і скоординованість, встановлюють послідовність показу.

Комплектування музейних фондів здійснюється шляхом збору матеріалів через систему завдань під час навчання, експедицій, походів, екскурсій, зустрічей, шляхом листування з установами та організаціями, окремими людьми.

Загальна кількість експонатів поки ще незначна, але продовжується пошукова робота

Комплектування фондів відповідно до тематики музею як один з напрямків музейної діяльності, являє собою цілеспрямований, систематичний, плановий процес виявлення і збирання предметів музейного значення для поповнення музейного зібрання.

Комплектування фонду шкільного музею здійснюється в процесі походів та екскурсій  рідним краєм, листування з  учасниками бойових дій, зустрічей із сторожилами, що дають змогу зібрати чимало оригінальних документів, речей, зробити записи спогадів. Важливе джерело комплектування фонду музею -  надходження від окремих осіб та організацій, переданих в дар.

Поповнюють музей і рідні наших учнів та вчителів. Так, вчитель  нашої  гімназії Шаповал Олександр Сергійович надав  музею фото свого дідуся та його особисті речі, що пройшли з ним усю війну. Член ради ветеранів Юхименко Григорій Анатолієвич передав музею фронтові листи свого відчима, солдацьку флягу, офіцерську сумку та багато інших речей повязаних з Великою вітчизняною війною.

Учень гімназії Митрофанов Сергій разом з батьками подарував шкільному музею чотири вишиті рушники середини ХХст.

Ці матеріали вчителі гімназії використовують під час проведення уроків пам'яті.

При музеї також створено бібліотеку науково-популярної, довідникової, художньої літератури по Великій Вітчизняній війні, збираються матеріали періодичної преси.

Оглядові екскурсії які здійснюються у музеї:

·          «Життя та побут населення нашого краю у 2-й половині ХІХ ст.»;

·          «Наш край на початку ХХ ст.»;

·         «Україна у Великій Вітчизняній війні»;

·          «Рушник – український оберіг»;

Важливим видом масової роботи музею є стаціонарні та пересувні виставки, наприклад експозиція «Наші земляки – воїни афганці»

На базі шкільного музею систематично проводяться: Інтегровані екскурсії для учнів 1-11 класів при вивченні окремих тем навчальних предметів. Наприклад, під час вивчення теми “Велика Вітчизняна війна. Наш край у роки Великої Вітчизняної війни" (історія України, 11кл.), "Велика Вітчизняна війна (1941-1945р.р.) - основна складова Другої світової війни" (історія України, 5кл.).

Учні Харківської гімназії №12 є активними учасниками районних, обласних та Всеукраїнських заходів: переможці  Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції «Пізнай свій рід, свій нарід»,  міської конференції учнівської молоді «Воєнне минуле нашого краю…», учасники  та призери районного етапу Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина  Україна» (напрямки: «Духовно-культурна спадщина мого роду», «Козацькому роду нема переводу», «Славні імена земляків»).